dyskografia studio o mnie blog kontakt wyślij pliki

KAŻDY BAS POTRZEBUJE HARMONICZNEGO NASYCENIA

2016-07-26 11:35:54

   Bas - instrument, częstotliwość, która spędza sen z powiek wielu producentom, beat makerom i realizatorom. Dlaczego? Głównie z racji swojej natury - niski dół może przesuwać głośniki w klubie, ale źle zrealizowany nie będzie słyszalny na sprzęcie konsumenckim takim jak wieża hi-fi, przenośne głośniki czy średniej klasy słuchawki. Taki źle zrealizowany bas zawsze przypomina mi bańkę mydlaną - na pozór dużą i ładną, ale wystarczy ją dotknąć i znika. Podobnie jest z basem - źle zrealizowany niski dół jest ulotny jak ulotka i znika jak za dotknięciem magicznej różczki, gdy jest odtwarzany na sprzęcie słabej klasy. Jak sobie z tym poradzić? Metod jest dziesiątki i ciężko byłoby je tu wszystkie opisać. Wszystkie natomiast sprowadzają się do tego samego mianownika, którym są harmoniczne. Nie będę się w tym miejscu rozpisywał o tym czym są częstotliwości harmoniczne ponieważ to temat na osobny blog. Generalnie rzecz ujmując, jeśli robisz bity, realizujesz miksy czy nagrywasz, zadbaj o to aby twoje źródło basu zawierało tyle harmonicznych, by linia basu była słyszalna na głośnikach, które nie przenoszą niskiego dołu. Kluczową sprawą jest odpowiedni monitoring. Głośniki to najważniejsze narzędzie twojego warsztatu. Bardzo prostym zabiegiem jest włączenie na sumie programu w którym robisz muzykę jakiegoś podstawowego EQ wyposażonego w HI PASS Filter

 

 

   Ustawiając go na 100 hz z nachyleniem 12 db będziesz w stanie zasymulować środowisko odsłuchowe przeciętnego Kowalskiego. Jeśli twój bas jest czytelny przy włączonym HI PASS filtrze, to połowa sukcesu jest za tobą. Co jeśli nie? Zadbaj o to by twój bas, niezależnie od tego czy jest to stopa z z tr808 czy syntezator, miał także informacje w paśmie 100 i wyżej. W tym celu można zastosować całą galerię wtyczkowych saturatorów, od symulatorów gitarowych wtyczek, po emulacje taśmy czy transformatorów i lamp. Wtyczki dają mnóstwo możliwości. Są proste w użyciu i ogólnodostępne. Z doświadczenia wiem jednak, że najlepsze rezultaty dają mi analogowe urządzenia, których w Eprom Sounds mam pod dostatkiem. W zależności od tego jaki efekt chcę uzyskać, ścieżka z basem trafia albo do lampowego LA2A, Moogerfoogera

Moogerfooger 

czy tranzystorowych kompresorów, korektorów lub na taśmę. Zazwyczaj obrabiana jest analogowo w kilku urządzeniach jednocześnie bezpośrednio i równolegle. Eprom Sounds dysponuje sporym arsenałem urządzeń, dzięki którym bas zabrzmi pełnią w każdym zakresie pasma, a adaptacja akustyczna pomieszczenia i profesjonalne system odsłuchowy z 18 calowym sub wooferem daje mi klarowność sytuacji. Należy uważać także na wszystkiego rodzaju enhancery basu. Czasami mogą uratować cały miks, ale kiepski system odsłuchowy i źle brzmiące pomieszczenie może spowodować, że zrujnujesz całe niskie pasmo utworu nad którym pracujesz.

   Dobrze pomyśleć o basie w kontekście 2 osobnych bytów - niskiego dołu od 30 - 100 hz i niskiego środka w zakresie 100 - 1000 hz. Odpowiednia obróbka tych 2 zakresów oraz ich odpowiednie zbalansowanie to klucz do sukcesu. Oto prosty zabieg, który pozwoli przenieść sub bas nieco wyżej, tak aby był słyszalny na sprzęcie słabej klasy. 

 

1. Skopuj ścieżkę basu na ścieżkę obok i wycisz oryginalny ślad.

2. Na kopię śladu basu nałóż wtyczkę, która potrafi przesterować sygnał np Decapitator od Sound Toys lub Pro Toolsowy SansAmp

3. Przy dodawaniu przesteru do basu (harmonicznych), pamiętaj o tym aby redukować sygnał wychodzący z wtyczki. Cyfrowy clipping może nie być najszczęśliwszym rozwiązaniem w tym przypadku. 

4. Jeśłi uzyskane harmoniczne brzmią dobrze w środkowym paśmie, ale mają zbyt wyrazistą górę, która może przeszkadzać zastosuj LO PASS filter żeby odfiltrować niechciane częstotliwości. 

5. Wycisz obrobiony ślad basu, a następnie domiksuj go do oryginalnego tak aby uzupełnić harmoniczne w oryginalnym sygnale. 

6. Uważaj na niski dół. Jeśli usłyszysz, że dodawanie harmonicznego basu wprowadza zamieszanie w sub basie zastosuj HI PASS filter na obrobionej ścieżce. 

Technikę tą można stosować nie tylko w odniesieniu do basu, ale także do stopy.

Powodzenia

Michał Eprom Baj

Jak przygotować pliki do miksu i masteringu

2016-05-02 08:11:51

Jak przygotować pliki do Miksu i Masteringu

1. Do miksu / masteringu wysyłaj ostatecznie zaaranżowane ślady. Ponieważ pracuję w analogu, zmiana aranżacji po miksie wiąże się z robieniem miksu ponownie co wydłuża czas i koszty pracy.

2. Przed zgraniem śladów wyłącz limitery i eq na sumie.

3. Zadbaj o to aby ślady nie były zbyt głośne i nie klipowały. W Eprom Sounds znajduje się cała masa sprzętu dzięki której zmiksuję twoje utwory tak głośno jak chcesz. Dbam o to aby każdy utwór miał duży zapas dynamiki a odpowiednia głośność twoich ścieżek umożliwi zrobienie dynamicznego i głośnego miksu.

4. Zgraj wszystkie ślady osobno (dotyczy miksu):

  • Stopa
  • Werbel
  • Hi Hat
  • Talerze
  • Perkusjonalia
  • Bas
  • Instrumenty
  • Sample
  • Wokal główny i wokale dodatkowe
  • Refreny Jeśli jesteś zadowolony z efektów takich jak delay czy reverb na poszczególnych śladach to śmiało możesz je zostawić.

5. Preferowana jakość zgrania to 24 bity 44.100 kHz.